Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012

Έκαναν το πρώτο βήμα οι Θάντερ

ΤΕΛΙΚΟΙ NBA

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ-ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ 105-94 (1-0)

Στην πρεμιέρα των τελικών του NBA, η πρώτη μονομαχία μεταξύ Κέβιν Ντουράντ και Λεμπρόν Τζέιμς, έβγαλε νικητή τον πρώτο. Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, επικράτησε με 105-94 των Μαϊάμι Χιτ κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών.

Ωστόσο το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε την συνέχεια, καθώς οι Χιτ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αφού προηγήθηκαν με 10-2, στην συνέχεια έφτασαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 13 πόντους, 39-24, με τον Σέιν Μπατιέ να πετυχαίνει 13 πόντους και να δίνει πολύτιμες βοήθειες στον Λεμπρόν Τζέιμς και στον Ντουέιν Ουέιντ που ήταν κυρίαρχοι. Τελικά, η Θάντερ κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με -7, 47-54, χάρη στις προσπάθειες που πήραν ο Φίσερ με τον Γουέστμπρουκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κέβιν Ντουράντ μπορεί να συνέχιζε να είναι καλά μαρκαρισμένος, αλλά η Θάντερ βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Τάμπο Σεφολόσα. Έτσι οι γηπεδούχοι, αφού ισοφάρισαν σε 60-60, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους την ώρα που ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν είχε τις βοήθειες του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, η Τρίτη περίοδος έληξε με την Οκλαχόμα να είναι για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 74-73, χάρη σε καλάθι και φάουλ του Γουέστμπρουκ. Στην τελευταία περίοδο, ο Κέβιν Ντουράντ πήρε τα πάνω του, ο Σεφολόσα δεν άφηνε τον Λεμπρόν Τζέιμς να αναπνεύσει και έτσι η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, 3.5 λεπτά πριν το τέλος, έφτασε σε διψήφια διαφορά, 93-83.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές της Δύσης ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους στην τελευταία περίοδο έχοντας συνολικά 36 πόντους. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ σημείωσε 27 πόντους, ενώ ο Σεφολόσα μπορεί να πέτυχε μόλις 9 πόντους, αλλά έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Τζέιμς.

Ο Λεμπρόν ήταν μεν ο πρώτος σκόρερ με 30 πόντους, αλλά στα κρίσιμα λεπτά εγκλωβίστηκε με τον Ντουέιν Ουέιντ να σημειώνει 19 πόντους τον Μπατιέ 17, ενώ σε μέτρια βραδιά ήταν ο Κρις Μπος με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο δεύτερος τελικός θα γίνει ξημερώματα Παρασκευής και πάλι στην Οκλαχόμα, μιας και η Θάντερ έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Δωδεκάλεπτα: 22-29, 47-54, 74-73, 105-94.