ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ TV

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ

Κυριακή 29 Απριλίου 2012

Ο Durant είχε πάλι τον τελευταίο λόγο

Όπως στην πρώτη φετινή αναμέτρηση τους για την κανονική περίοδο έτσι και στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα playoffs το νικητήριο καλάθι του Kevin Durant οδήγησε τους Thunder στη νίκη επί των Mavericks με 99-98.

Το σχέδιο του Dallas ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Ο Rick Carlisle είχε δώσει εντολή στους παίκτες του να βγάλουν άμεσα εκτός ρυθμού τον πρώτο σκόρερ του ΝΒΑ και καταλληλότερος παίκτης για να φέρει σε πέρας αυτή την αποστολή δεν ήταν άλλος από τον Shawn Marion. Ο “Matrix” ανάγκασε τον Kevin Durant (25 πόντοι, 4 κοψίματα) να ξεκινήσει το παιχνίδι με 0/3 σουτ και να το τελειώσει με 10/27 αλλά παρά την ασφυκτική πίεση του αυτό που έπρεπε να βάλει στο τέλος το έβαλε όπως είχε κάνει και στις 29 Δεκεμβρίου του 2011. Τότε με τρίποντο στην εκπνοή είχε δώσει τη νίκη στους Thunder με 104-102 και τώρα με ένα καλάθι δυο πόντων 1.5 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη του παιχνιδιού τους επέτρεψε να ξεκινήσουν με το δεξί τα playoffs.

Οσο πάντως ο Durant έβρισκε μόνο σίδερο οι Mavs είχαν τον έλεγχο του αγώνα ειδικά από τη στιγμή που ο Jason Terry (20 πόντοι, 4/5 τρίποντα) έμοιαζε να μπήκε στον αγώνα με κεκτημένη ταχύτητα από τους περσινούς τελικούς της Δύσης και πέτυχε 14 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά. Ετσι κατάφεραν να προηγηθούν 26-22 στο τέλος του πρώτου δωδεκάλεπτου και θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη διαφορά εάν ο Russell Westbrook (28 πόντοι) δεν σημείωνε τους 11 από τους πρώτους 15 πόντους των Thunder στο παιχνίδι.

Ο Durant (ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 12 πόντους) άρχισε να παίρνει μπρος σταδιακά, όμως τη μεγαλύτερη ζημιά δεν την έκανε βάζοντας τη μπάλα στο καλάθι. Κάθε φορά που η άμυνα των Mavericks συγκέντρωνε επάνω του όλη την προσοχή της φρόντιζε να βρίσκει τον αμαρκάριστο Serge Ibaka (22 πόντοι, 5 κοψίματα) που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην επίθεση και τους δημιούργησε απρόσμενα προβλήματα, καθώς έβαλε μέχρι και τρίποντο με το οποίο μείωσε 51-48 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με το Dirk Nowitzki (25 πόντοι) να είναι αρκετά περιορισμένος μέχρι αυτό το σημείο το Dallas πήρε πολύτιμες λύσεις από τον Shawn Marion (17 πόντοι, 3/5 τρίποντα) και στην επίθεση. Με τους 10 πόντους που σκόραρε στην τρίτη περίοδο επέτρεψε στην ομάδα του να ξεφύγει 73-66, αλλά πολύ σύντομα οι Thunder επέστρεψαν χάρη στον James Harden (19 πόντοι). Ο σούτινγκ γκαρντ της Oklahoma είχε μείνει στους 10 πόντους από το πρώτο ημίχρονο όμως ανέλαβε δράση την καταλληλότερη στιγμή και μαζί με τον Westbrook την έφερε το -1 (85-84) με σχεδόν πέντε λεπτά να απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Ο Nowitzki όμως με 9 συνεχόμενους πόντους ανέβασε ξανά το προβάδισμα των Mavericks στο +7 (94-87) και ετοιμαζόταν να κάνει ακριβώς ότι και πέρυσι όταν καθ’ όλη τη διάρκεια της σειράς έπαιρνε την κατάσταση στα χέρια του στα τελευταία λεπτά και κέρδιζε τα παιχνίδια. Ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη ο Durant ισοφάρισε 94-94 και αφού ο Ibaka με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 97-96 υπέρ των Thunder ο Γερμανός βρέθηκε ένας εναντίον ενός με τον Kendrick Perkins οπότε δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει μέχρι το καλάθι όπου τον σταμάτησε αναγκαστικά με φάουλ ο Harden πριν προλάβει να σκοράρει.

Οι δυο βολές που κέρδισε κατέληξαν συστημένες στο καλάθι της Oklahoma που είχε 9 δευτερόλεπτα για να πάρει το παιχνίδι, καθώς πλέον βρισκόταν πίσω 98-97. Οπως ήταν αναμενόμενο ο Kevin Durant ανέλαβε την τελευταία επίθεση. Αν και ο Marion κόλλησε κυριολεκτικά επάνω του αυτός κατάφερε να βρει το στόχο, αφού μετά το ανορθόδοξο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πρώτα αναπήδησε στο στεφάνι, βρήκε στο ταμπλό και στη συνέχεια έπεσε στο διχτάκι δίνοντας το δικαίωμα στους Thunder να πανηγυρίσουν.

Μόνο ο Sefolosha

Westbrook, Durant, Ibaka και Harden πέτυχαν μαζί τους 94 από τους 99 πόντους των Thunder. Τους υπόλοιπους πέντε τους έβαλε ο Thabo Sefolosha, αφού κανένας από τους άλλους τέσσερις παίκτες που χρησιμοποίησε ο Scott Brooks δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Kendrick Perkins, ο Derek Fisher και o Daequan Cook είχαν συνολικά 0/8 σουτ ενώ ο Nick Collison δεν πήρε καμία επιθετική προσπάθεια στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε.

“Οι μεγάλοι παίκτες βάζουν μεγάλα σουτ”

Ο Scot Brooks μετά το παιχνίδι ομολόγησε πως η ομάδα θα έπρεπε να κάνει το τέλειο τελείωμα στον αγώνα για να κερδίσει και τα κατάφερε με το σουτ του Kevin Durant: “Πολλά πράγματα δεν πήγαν καλά στο ξεκίνημα, αλλά καταφέραμε να μείνουμε ενωμένοι. Ήμασταν πίσω στο σκορ με εφτά πόντους τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα οπότε έπρεπε να κάνουμε το τέλειο τελείωμα για να κερδίσουμε και τελικά το κάναμε. Στο τελευταίο σουτ μου άρεσε που ο Kevin πήγε πρώτα προς το καλάθι και μετά επέλεξε να σουτάρει. Οι μεγάλοι παίκτες βάζουν μεγάλα σουτ όπως αυτό”.

“Επρεπε να κάνουμε double-team”

Με τη σειρά του ο Rick Carlisle τόνισε πως θα ήταν προτιμότερο για τους Mavericks να κάνουν double-team στον Durant στην τελευταία επίθεση: “Θέλαμε να τον μαρκάρει ο Marion και να τον αναγκάσει να κάνει ένα δύσκολο σουτ. Η άλλη επιλογή μας ήταν το double-team το οποίο θα ήταν προτιμότερο να κάνουμε τελικά. Απόψε η νίκη μας ξέφυγε μέσα από τα χέρια, αλλά θα συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι κάθε βράδυ”.

Πηγή: sport24.gr